Reprodukcja obrazu „Stańczyk” Jana Matejki
Reprodukcja drukowana na grubym bawełnianym płótnie, techniką pigmentową. Naciągnięta na drewniane krosno.
Rodzaj wykonania, rozmiar oraz wykończenie do wyboru. Prace wykonujemy na oryginalnych, certyfikowanych materiałach w naszej pracowni.
Kilka słów o oryginale:
Obraz „Stańczyk”- reprodukcja jednego z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki. Klasyka polskiej sztuki. Oryginał obrazu został namalowany w 1862 roku, gdy artysta miał 24 lata. Obecnie jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to dzieło przełomowe w twórczości Matejki. Przyniósł artyście rozgłos i sukces. To od tego właśnie obrazu malarz rozpoczął cykl obrazów historycznych. Co ciekawe, postać Stańczyka pojawiała się w późniejszych dziełach malarza.
Obraz Stańczyk – co przedstawia?
Na pierwszym planie obrazu, w centrum dzieła widnieje postać Stańczyka. Był to błazen ostatnich Jagiellonów, który symbolizuje dawną świetność Polski. Stańczyk powszechnie znany był z ciętego dowcipu oraz dobrej znajomości sytuacji politycznej, a co za tym idzie odważnych żartów politycznych. Błazen na obrazie przedstawiony jest w pozycji siedzącej, na królewskim tronie, z dala od trwającej na dworze królewskim zabawy. Jego twarz jest wyraźnie zmartwiona. Nawiązuje to do wydarzeń historycznych, a mianowicie upadku Smoleńska z 1514 roku. Ponadto twarz Stańczyka to jakoby autoportret Jana Matejki.
Obraz obfituje w czerwień oraz czerń. Kolorystyka ta symbolizuje ból, cierpienie, zepsucie, strach, wojnę oraz krew przelaną za polski naród. Utrzymanie kolorystyki obrazu w ciemnych odcieniach ma charakter pesymistyczny. Wszystko wskazuje na prawdopodobne poczucie zbliżającej się klęski Polski i wybuchu powstania Styczniowego.
Stańczyk – kompozycja
Kompozycja obrazu jest pozornie otwarta. Na obrazie możemy dostrzec okno, za którym widnieje ciemność oraz spadające komety symbolizujące śmierć i wojnę. Widzimy również otwarte drzwi do sali balowej. Odwrócona od beztrosko bawiących się ludzi postawa Stańczyka także zmusza do refleksji. Postać samego Stańczyka zaś przybiera nieco zrezygnowaną pozę. Na obrazie widnieją nieco jaśniejsze elementy, nie ma jednak oczywistego źródła światła. Elementem zdecydowanie lepiej oświetlonym jest stolik okryty ciężkim obrusem, na którym leży wielki zwój papieru- prawdopodobnie dokument utraty Smoleńska.
„Stańczyk” Jana Matejki – znaczenie
Obraz „Stańczyk” jest bardzo statyczny – główny bohater pozostaje zastygły w zamyśleniu. Symbolizuje silne uczucia patriotyczne towarzyszące Janowi Matejce w wykonywaniu tego dzieła. Świadczy o tym także to, że Matejko użyczył Stańczykowi własnego wizerunku.
Wymowny charakter dzieła sprawia, że zachwyca wiele osób. Wiele z nich decyduje się na posiadanie reprodukcji słynnego obrazu w swoich domach, biurach, bibliotekach. Reprodukcja z pewnością nada wnętrzom tradycyjnego stylu. Jednak ponadczasowy charakter obrazu bez wątpienia nada także nowoczesnym wnętrzom estetyki.