O reprodukcji:
Reprodukcja drukowana na grubym bawełnianym płótnie, techniką pigmentową. Naciągnięta na drewniane krosno.
Rodzaj wykonania, rozmiar oraz wykończenie do wyboru. Prace wykonujemy na oryginalnych, certyfikowanych materiałach w naszej pracowni.
Reprodukcja obrazu Matka Boska Ostrobramska
Matka Boża Ostrobramska stanowi stały i rozpoznawalny element religijny w całej Polsce oraz na Litwie. Jednak znana jest ona i rozpoznawalna także w wielu innych krajach, w których mieszczą się repliki cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Niewątpliwie to dzieło sztuki sakralnej miało znaczący wpływ na historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów, co swoje odbicie znalazło także w naszej narodowej epopei – w Panu Tadeuszu.
Kto jest autorem obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej?
Autor obrazu nie jest znany, jednak według opinii ekspertów jest dwóch malarzy, którzy to dzieło mogli stworzyć. Pierwszego z nich wskazała prof. Maria Kałamajska-Saeed. Miałby to być flamandzki artysta Martin de Vosa. Jednak więcej zwolenników posiada teorię, że autorem obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej jest Łukasz, malarz krakowski. Stworzył on bowiem podobny obraz w 1624 roku dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie.
Datę powstania obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej szacuje się na XVII wiek. Namalowany został na deskach dębowych techniką temperową na pokładzie klejowo-kredowym i zawisł w kaplicy przy jednej z bram miasta Wilna.
Osadzenie obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w biblii
Warto zwrócić uwagę na to, jak przedstawiona została Matka Boska Ostrobramska. Skrzyżowane na piersiach dłonie wskazują oczekiwanie na zwiastowanie. Nie bez znaczenia jest świetlista korona w towarzystwie dwunastu gwiazd oraz wielki księżyc namalowany na dole obrazu. Jest to bezpośrednie nawiązanie do Apokalipsy św. Jana, w której znaleźć można słowa: „…wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap. 12.1).
Skąd wzięła się nazwa Matki Bożej Ostrobramskiej?
Obraz Matki Bożej od początku wisiał w kaplicy obok Bramy Ostrej. Mury miejskie dzisiejszej stolicy Wilna powstały dość późno – dopiero w XVII wieku. Pierwotnie brama ta nazywana była Miednicką, ponieważ prowadziła przez szlak do Miednik. Z czasem jednak przeważać zaczęła nazwa Ostrej Bramy, ze względu na fakt, że prowadziła do miejsca nazywanego Ostrym Końcem.
Początkowo na bramie widoczny był złoty napis w języku polskim „MATKO MIŁOSIERDZIA”, dlatego te można spotkać się z nazwą Matki Bożej Miłosierdzia. Poniżej widniało jeszcze, również po polsku, „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ”. Po przejęciu władzy przez Rosjan zmieniono napisy na łacińskie tłumaczenie, które, z drobną przerwą (1932-1945), wisi na bramie aż do dziś.
Gdzie dziś można podziwiać obraz Matki Bożej Ostrobramskiej
Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej cały czas obecny jest w kaplicy wileńskiej obok Ostrej bramy. Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych w stolicy Wilna. Jednak kopie i reprodukcje obrazu znaleźć można dziś na całym świecie.
Obraz podziwiać można także w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Jest to kopia wykonana przez artystkę z Wilna, Izabelę Borowską. Ufundowany został przez biskupa Edwarda Materskiego, Ordynariusza Diecezji Radomskiej.
Jednak dzisiaj reprodukcja tego niezwykłego dzieła sztuki może być jeszcze bliżej Ciebie.